Kutak za bezbedan net
Nauči kako da prepoznaš i odbraniš se od najčešćih pretnji u digitalnom svetu.
Kutak za bezbedan net
Nauči kako da prepoznaš i odbraniš se od najčešćih pretnji u digitalnom svetu.
Tema u fokusu
Gejming i bezbednost
Ove dve reči većina roditelja u životu nije izgovorila u istoj rečenici. Oni znaju da su svi tvoji problemi, loše odluke, nepoloženi ispiti, odloženo učenje i lupanje vratima posledica jednog ključnog životnog trenutka: dana kada si instalirao prvu igricu na svom kompu. Logično!
Bezbednost na internetu kursevi
Ne pecaj se!
Internet prevare koje imaju za cilj prikupljanje tvojih ličnih podataka radi zloupotrebe.
Wi-Fi dileme
Nauči kako da bezbedno surfuješ internetom, čak i kad koristiš javnu Wi-Fi mrežu.
Digitalna privatnost
Koje lozinke treba izbegavati? Obrati pažnju kako deliš informacije o sebi.
Polica korisnih alata
Proveri. Nauči. Istraži.
Bezbedno koristi aplikacije na mobilnim uređajima
Saznaj više o preporukama za bezbedno korišćenje i preuzimanje aplikacija na mobilnim uređajima.
Da li su tvoji lični podaci otkriveni?
Klik te vodi na sajt našeg partnera gde možeš proveriti bezbednosni status podataka.
Vodič za sajber bezbednost
Upoznaj se detaljnije sa najčešćim sajber pretnjama, saznaj više o sajber kriminalcima i njihovim namerama i pokupi korisne savete koje možeš primeniti u svakodnevnom životu.
Digitalni rečnik za bezbednost na internetu
Šta je fišing? Ko su etički hakeri? Ransomware je Malware? Pred tobom su osnovni pojmovi i zanimljivosti koje će ti pomoći da se lakše snađeš u digitalnom svetu.
Bezbedni klinci
Portal za digitalne mame i tate je mesto gde se bavimo izazovima roditeljstva novog doba.
Blog znanja
Pronađi tekst koji te zanima.
1/11
Gejming i bezbednost
Ove dve reči većina roditelja u životu nije izgovorila u istoj rečenici. Oni znaju da su svi tvoji problemi, loše odluke, nepoloženi ispiti, odloženo učenje i lupanje vratima posledica jednog ključnog životnog trenutka: dana kada si instalirao prvu igricu na svom kompu. Logično!
2/11
Gde prestaje šala, a počinje nasilje?
Digitalno nasilje je bilo koji oblik nasilja koji se dešava onlajn. To može biti - slanje uznemirujućih poruka, komentara, pretnji, širenje laži o nekome, korišćenje, ili objavljivanje tuđih fotografija, lažno predstavljanje, privatno i javno vređanje osoba.
3/11
Šta će nekome moji podaci?
Priđe ti nepoznat lik na ulici i kaže: Daj mi svoje lične podatke. Sigurno ti ne bi palo na pamet da ih podeliš, a vrlo verovatno bi mislio da je kriper. Međutim, na internetu ostavljamo svoje lične podatke na mnogim mestima.
4/11
Onlajn kupovina - samo klikneš i... virus?
Samo u Srbiji 60% korisnika interneta je bilo zaraženo virusom ili zlonamernim softverom barem jednom, a 25% ne zna da li se tako nešto dogodilo.
5/11
Da li je CYBER identitet = IDENTITET?
Najveća razlika između krađe identiteta i krađe online identiteta, pored prostora u kom se dešava, jeste da korisnik koji je žrtva napada u digitalnom prostoru najčešće nije svestan da se to desilo ili se već dešava. Ovo potvrđuje i podatak da čak 25% korisnika interneta u Srbiji nije svesno da je bilo žrtva sajber napada.
6/11
Koliko lozinki je potrebno da bi nalog bio bezbedan?
U idealnom slučaju - svaki nalog štiti drugačija šifra. Međutim, ukoliko bi svaki korisnik interneta imao različitu šifru na svim nalozima verovatno bi to značilo i da mora da zapamti preko 100 lozinki. Ali, istina je mnogo drugačija, a to je da 51.8% korisnika u Srbiji koristi jednu šifru za sve svoje naloge.
7/11
I ovog leta bezbedno surfuj na onlajn talasima
Internet ne zaboravlja - pretraga, fotografije, podaci koji se jednom nađu u virtuelnom svetu tamo će ostati zauvek. Informacije koje jednom podeliš sa svojim pratiocima, mejl adrese preko kojih se registruješ, fotografije koje postavljaš uvek ostaju tu negde, a na to treba obratiti posebnu pažnju.
8/11
Hakeri sve veštiji u lovu na lične podatke
Na svakih 39 sekundi u svetu desi se jedan hakerski napad, a sve su učestalije vesti o kompromitovanju velikih baza podataka koje na kraju završe na Dark Net-u, skrivenom delu interneta u kom cvetaju nelegalne aktivnosti.
9/11
Na klik do prevare pomoću psiholoških trikova
Sve više uviđamo komfor kupovine iz fotelje, plaćanja računa onlajn i svega ostalog što se može obaviti u par klikova, bez čekanja na šalterima. Nažalost, u isto vreme drastično se povećava i broj sajber napada, što znači da nas ponekad samo jedan nepromišljeni klik deli od toga da postanemo žrtve prevaranata.
10/11
Najčešće zamke na internetu
Jedan od najrasprostranjenijih oblika sajber kriminala je fišing (eng. phishing). Čak 96 odsto fišing napada dolazi putem e-pošte. Meta hakera mogu biti pristupne šifre, registarske oznake ličnih dokumenata ili bankovni podaci žrtava, kojima pristupaju sa lažnih adresa. Važno je da naučiš da prepoznaš znakove upozorenja na maliciozne namere pošiljaoca poruke.
11/11
Povedi računa o svakom kliku
Navike potrošača širom sveta su se u poslednjih par godina znatno promenile i doprinele sve većoj zastupljenosti onlajn kupovine, koja povrh brojnih prednosti nosi sa sobom i određene rizike.
A1 Escape Room
Od novembra 2023. do kraja marta 2024. imali smo priliku da se suočimo sa sajber pretnjama u realnom okruženju – u prvom cybersecurity Escape Room-u u Srbiji, a da pritom naučimo kako da se od njih zaštitimo.
Saznaj više