Krađa podataka („phishing“)
Zlonamerni pokušaj pribavljanja osetljivih podataka, poput ličnih podataka, imena, lozinke i podataka o kreditnoj / debitnoj kartici. Počinilac prihvata tuđi identitet koristeći razne elektronske komunikacije. Najčešća opcija je slanje lažnih imejlova koji sadrže veze do stranica, podstičući ljude da unose informacije koje su tada prikupljene.
Maliciozni softver („malware”)
Malware je zlonamerni softver dizajniran za izvođenje različitih nelegitimnih radnji na elektronskim uređajima. Malware je pojam koji pokriva razne vrste zlonamernog softvera kao što su trojanski virus, rootkit i drugi.
Primer pretnje koja je posebno bila prisutna prošlog meseca je Backdoor:MSIL/Bladabindi – Ova porodica malvera je dobro poznata među profesionalcima za bezbezdnost na internetu. Virus može ukrasti tvoje privatne informacije kako bi ih poslao zlonamernom hakeru a takođe se može širiti i preko USB-ova.
Bot mreže
Botnet zloupotrebljava tvoj uređaj da bi napao druge. To je mreža računara i drugih elektronskih uređaja kojima automatski upravlja komandni server. Ovo omogućava napadaču da napada u ime Botnet mreže. Zbog toga se čini da su napad izvršili svi pogođeni uređaji, među kojima može biti i tvoj uređaj.
Spam
Spam sajt je lažna ponuda koja navodno obećava dobit ili unosan posao.
Kompromitovani veb-sajtovi
Kompromitovani veb-sajtovi su hakovane stranice koje zloupotrebljavaju distribuciju malware-a. Prilikom posete takvim stranicama, posetilac može da uhvati viruse ili neki drugi zlonamerni softver.
Kripto rudarenje („criptomining”)
Sa Criptomining-om, računarska snaga tvog uređaja koristi se za generisanje digitalne valute, poput bitcoin-a. Kao rezultat, tvoj uređaj postaje sporiji i troši više električne energije.
U prvih mesec dana korišćenja A1 Net Protect-a u Srbiji bilo je skoro 20.000 incidenata povezanih sa “rudarima”, koji koriste računarsku moć pogođenog uređaja za iskopavanje kriptovalute. Uređaji se mogu značajno usporiti, pregrejati ili čak isključiti zbog velike upotrebe procesora.
Lažne gejming stranice
Cilj ovakvih veb-stranica jeste podsticanje korisnika da pristanu na primanje vesti iz sveta gejminga kako bi im se otvorila mogućnost slanja neželjene pošte na uređaje žrtava u bilo kom trenutku. Jedan od primera je preporuka lažnih ažuriranja, koja bi zapravo instalirala malver na uređaju.
Aktiviraj zaštitu na WiFi mreži – Preuzmi A1 Net Protect aplikaciju na store-u
Čim aktiviraš dodatak za A1 Net Protect plus, automatski je aktivirana zaštita na A1 mreži. A da bi zaštita bila aktivna i na WiFi mreži, potrebno je preuzmeš aplikaciju A1 Net Protect plus aplikaciju sa Google Play ili Apple store-a.
Detaljne korake za uspešnu aktivaciju zaštite na WiFi mreži dobijaš u SMS poruci nakon kupovine dodatka za A1 Net Protect plus.