Sezame, zatvori se! Lozinka čuva i kuću i net

15. Mart



Jedna od najlepših priča na svetu “Alibaba i 40 razbojnika” poučna je za decu jer uči da ne treba biti pohlepan, nestrpljiv, gramziv i zavidljiv. Najbolje od svega, uči ih da je važno zapamtiti poruke koje mogu da sačuvaju živu glavu. U “Alibabi” to je čuvena čarobna lozinka “Sezame, otvori se”, pomoću koje se otvaraju vrata iza kojih se čuva blago.



Vaš dom je vaše blago i zato je važno da ga čuvate od onih koji nemaju dobre namere. Nama odraslima je lako, zaključamo i odemo, ali kada deca počnu da ostaju sama, u glavi počne da nam se vrti od silnih scenarija koji mogu da se dese u našem odsustvu.
Zato hajde da im ispričamo super priču o njima koji su čuvari blaga i da oni odlučuju ko će ući u kuću. Osmislite zajedničku lozinku, koju ćete podeltiti samo ljudima od poverenja, a koja je laka deci za pamćenje. Tako im dajete na značaju i ukazujete im poverenje i poštovanje, što je klincima veoma važno kad počnu da se osamostaljuju. Kada im ispričate priču, lako će prihvatiti igru. Fora je u tome da ih ne plašimo strašnim situacijama, ali da ih upozorimo da ne treba da imaju povrenjene u nepoznate ljude koje njihovi roditelji ne poznaju ili nisu najavili.



Insistirajte na tome da vam dete kaže kako se oseća u vezi sa tom idejom. Deca često insistiraju na tome da će njima biti dobro, mnogo pre nego što se roditelji osećaju dobro u vezi sa tim. Nije dobra ideja ostavljati decu mlađu od 10 godina same. U toj dobi većina dece nema zrelost i veštine da odgovore na hitne slučajeve ako su sama. Mogu vam pomoći aplikacije Monster Guard app, First Aid app, Kids Home Alone.



Razmislite o području u kojem živite. Kojim komšijama verujete da će pomoći vašem detetu u slučaju nužde? Živite li u prometnoj ulici ili je to mirno područje? Ima li mnogo kriminala u vašem susedstvu ili u blizini? Takođe je važno uzeti u obzir kako se vaše dete nosi sa raznim situacijama.



Evo nekoliko pitanja o kojima treba razmisliti:



Pokazuje li vaše dete odgovornost u izradi domaćih zadataka, kućnih poslova i poštovanja pravila i uputstava? Kako se nosi sa neočekivanim situacijama? Ostaje li mirno kad događaji ne idu kako je planirano? Može li razumeti i slediti sigurnosne mere? Da li dobro prosuđuje? Zna li osnovnu prvu pomoć? Pridržava li se pravila održanju podalje od stranaca?



Čak iako ste sigurni u zrelost deteta, pametno je da pre velikog dana izvedete nekoliko treninga ili eksperimenata kod kuće. Neka dete ostane samo kod kuće 30 minuta do sat vremena dok ste vi u blizini i lako dostupni. Vežbajte lozinku. Kad se vratite, razgovarajte o tome kako je prošlo, šta biste eventualno promenili i o veštinama koje dete treba da savlada za sledeći put.



I, osnovno: pre nego što ostane samo kod kuće, vaše dete trebalo bi da zna brojeve telefona policije, vatrogasaca i hitne pomoći i adresu koju daje dispečeru.



Kada odlučite da je vaše dete spremno da ostane samo kod kuće, dogovorite vreme za kontakt, uspostavite raspored poziva. Napravite spisak prijatelja koje može nazvati. Dogovorite se o korišćenju telefona i televizije, o sadržajima koje će pratiti u vašem odsustvu.



Obezbedite svoju bazu lozinkom i osećanjem sigurnosti i opustite se. Uz pravilnu pripremu i malo prakse, vi i vaše dete začas ćete se osećati dobro u novoj situaciji. A kad se vratite, pohvalite ih, izljubite i izgrlite i posvetite im vreme i pažnju da vam ispričaju kakav im je bio dan.