Vreme je da pričamo o sextingu!

10. Mart



Tanka je linija između ljubavi i sekstinga u 21. veku i evo šta treba da znate o jednoj od najčešćih manipulacija na netu.



Seksting je slanje ili dobijanje seksualno eksplicitnih ili sugestivnih slika, poruka ili video zapisa na pametnom telefonu ili putem Interneta. Seksting uključuje slanje: nagih ili gotovo nagih fotografija ili selfi video snimaka koji prikazuju seksualne činove ili simulirane seksualne poruke koje predlažu seks ili se odnose na seksualne činove.



Pitanje je zašto tinejdžeri to rade?



Većina tinejdžera ima različite načine za pristup Internetu, pametni telefoni, tableti i prenosni računari mogu se koristiti privatno. Tinejdžerima je vrlo lako da kreiraju i dele lične fotografije i video zapise, a da njihovi roditelji to ne znaju. Devojke mogu sekstingovati u šali, kao način privlačenja pažnje ili zbog pritiska vršnjaka ili pritiska momaka. Momci ponekad krive „pritisak prijatelja“. Nekima je to, međutim, skoro postalo normalno ponašanje, način koketiranja, naizgled kul ili postajanje popularnim. A tinejdžeri imaju alibi jer mediji propagiraju nepristojne slike i video snimke slavnih i učesnika rijalitija. Ali, umesto uništene karijere ili poniženja, posledice po decu su mnogo veće.



Tinejdžeri treba da shvate da poruke, slike ili video snimci poslati putem Interneta ili pametnih telefona nikada nisu zaista privatni ili anonimni. Za nekoliko sekundi mogu biti na mestu odakle može da ih vidi ceo svet. Čak iako su fotka, video ili tekst namenjeni samo jednoj osobi, nakon što su poslati ili postavljeni, van su tinejdžerske kontrole. Mnogi ljudi bi to mogli videti, a bilo bi nemoguće izbrisati ga sa neta, čak iako vaš tinejdžer misli da ga više nema. Ako kompromitujuća slika postane javna ili se pošalje drugima, vaš tinejdžer može biti u opasnosti od ponižavanja, sramote i javnog ismevanja. Još gore, to može oštetiti imidž vašeg tinejdžera, pa čak i dovesti do depresije i drugih mentalnih problema.



A kako vi možete da pomognete svom tinejdžeru? Oni su ranjivi i može im biti teško da shvate dugoročne rezultate impulsivnog ponašanja. Možda neće razumeti kako deljenje svega sada rizikuje njihovu reputaciju kasnije. Razgovarajte sa decom o tome da fotke, video zapisi, mejlovi i tekstovi koji izgledaju privremeno mogu zauvek postojati u sajber prostoru. Jedna raskošna fotografija poslata na simpatijin telefon može se lako proslediti prijateljima, objaviti na mreži ili odštampati i distribuirati. Fotka poslata dečku ili devojci može dovesti do problema ako je neko drugi vidi ili se distribuira nakon raskida.



Pa kako možete dopreti do svoje dece? Otvoreno razgovarajte o ličnoj odgovornosti, ličnim granicama i kako da se odupru pritisku vršnjaka. Ovakvi razgovori treba da se dešavaju često - ne samo kada se pojave problemi. Objasnite im rano i ponavljajte često, da poslata fotografija ili poruka ne mogu da se vrate. Može se, i verovatno će se proširiti i na druge kojima nije bilo suđeno da to vide. Naučite decu da se pridržavaju pravila „Šta bi baka mislila?“. Ako baka to ne bi trebalo da vidi, ne bi trebalo ni da ga pošalju.



Zabrane, ultimatumi, kazne i oduzimanje telefona ne piju vodu. Samo ćete izazvati revoluciju bez potrebe. Deca danas nisu ona deca koja dele ceduljice i popunjavaju leksikone. Oni žive u sajber svetu i na nama je da im strpljivo, pažljivo i sa mnogo poštavanja objasnimo kako se čuva dostojanstvo i da nije važno biti kao drugi, nego biti slobodan i samo svoj.