Saveti za bezbedno korišćenje interneta
02.oktobarIrena Mučibabić - pedagog
Zaštita dece na internetu je izuzetno važna i u porodičnom okruženju. Podrazumeva fizičku, psihičku i moralnu bezbednost maloletnih lica tokom obavljanja svakodnevnih aktivnosti na internetu, kao što je pretraživanje informacija preko bezbednih pretraživača, surfovanje, četovanje, korišćenje društvenih mreža, online igrice i slično. Treba razmišljati kako svoju decu da zaštitimo od neprimerenih sadržaja, negativnih efekata i situacija koje mogu da se dese u tom virtuelnom svetu.
Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći roditeljima da kroz razgovor sa sopstvenom decom utiču na veću bezbednost u ovom virtuelnom svetu:
- • Važno je da svi u porodici koriste pretraživače koji imaju svoje zaštitne sisteme, kao što su Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer. Ovi pretraživači kontinurano rade na obezbeđivanju bezbednijeg onlajn okruženja, jer se broj korisnika svakodnevno povećava, a sa tim brojem bezbednost je sve više ugrožena.
- • Za otvaranje profila na društvenim mrežama neophodno je ukazati deci da je potrebno da imaju određen broj godina. Većina društvenih mreža navodi 13 godina kao donju granicu kalendarskog uzrasta za otvaranje profila, upravo zbog toga što se stepen lične bezbednosti povećava sa godinama i u onlajn okruženju. Deca treba da budu osposobljena da se koliko toliko staraju o svojoj bezbednosti i u onlajn okruženju.
- • Naši profili bi trebalo da su bezbedni na bilo kojoj društvenoj mreži. Informišite se na koje sve načine možete da obezbedite kako svoje tako i profile vaše dece. Svaka društvena mreža daje mogućnost prijave nepoželjnih poruka i blokiranja. U razgovoru sa decom neophodno je ukazivati da u situacijama koje su im nepoznate i uznemirujuće obavezno potraže pomoć od starijih članova porodice. Mada i pored činjenice da je profil na nekoj društvenoj mreži osiguran od javnog uvida, treba decu savetovati da imaju na umu da prijatelji naših prijatelja bez problema i u ovim situacijama mogu posmatrati naše profile i preuzimati podatke. Upravo zbog ovoga svaki profil se može naći u nebezbednom okruženju.
- • Jednom objavljena fotografija ili rečenica (status, komentar) na nekoj društvenoj mreži ne može da se trajno izbriše. Može se naći u pretragama čak i posle uklanjanja. Važno je ukazivati deci i na ovu činjenicu, a zajedničke konsultacije oko toga šta može da se objavi na internetu u velikoj meri smanjuje mogućnost zloupotrebe postavljenih statusa ili fotografija.
Kako bi se deca zaštitila, važno je da paze i kome sve šalju svoje fotografije. Njih treba slati samo osobama kojima verujemo, mada je najbolje kada se deca konsultuju sa roditeljima ili starijim ukućanima o tome koliko je bezbedno to što planiraju da urade.
- • Pri četovanju i slanju brzih poruka deca treba da koriste veb-sajtove za mlade, najbolje one koje imaju nekoga ko nadgleda sadržaj četovanja, kako bi bili bezbedniji. Imajte u vidu da je malo ovakvih sajtova, zato ukazujte deci da budu oprezna u elektronskoj komunikaciji i davanju informacija.
- • Zašto nije dobro slati poruke, fotografije, snimke ili drugi materijal koji nekome može naškoditi? Zato što ovakva komunikacija stavlja pojedinca u nebezbednu situaciju, koja lako može da sklizne u digitalno nasilje.
- • Decu treba naučiti kako da odbiju i blokiraju poruke nepoznatih osoba. Svaka društvena mreža daje mogućnost blokiranja i odbijanja komunikacije sa nepoznatim osobama. Istražite zajedno sa decom kako odbiti i blokirati nepoznate osobe.
- • U razgovoru sa decom neophodno je ukazivati i na to da se mogu naći u situaciji da nepoznate osobe hoće da uspostave bilo kakav kontakt sa njima, jer iako profili nisu javni, svako može da pošalje poruku svakome.
- • Deca često ne razmišljaju o tome da li osobe koje ne poznaju treba da budu njihovi prijatelji. Naravno da ne. Ovo pravilo je važno za bezbednost na internetu. Prodiskutujte sa decom o tome. Važno je isticati u razgovoru sa decom da ne prihvataju sastanke sa nepoznatim osobama, jer oni ne mogu nikako biti drugovi vašoj deci, naprotiv, mogu se naći u veoma opasnoj situaciji, pa je važno da i vi znate ko pokušava da uspostavi kontakt sa vašim detetom, jer možda je potrebno prijaviti uznemiravanje policiji.
- • Poslednjih godina sve popularniji su ,,izazovi’’ na društvenim mrežama. Deca, ne razmišljajući o posledicama i zarad prijateljstva sa vršnjacima, često se odluče da ispune zadatak kroz ,,izazov’’. I ovakve situacije mogu detetu narušiti bezbednost na internetu. Zato je najbolje ne prihvatati ,,izazove’’.
- • Kako bi svi u porodici bili bezbedni, sa decom treba razgovarati i o tome koliko je važno da ne razmenjuju prave adrese i brojeve telefona tokom bilo kakvog četovanja, jer neko može to zloupotrebiti i dete, kao i celu porodicu, staviti u nebezbednu situaciju. Decu treba savetovati kako bi im bezbednost na internetu bila što veća da je važno i to da ne objavljuju informacije o drugovima i drugaricama i dragim osobama, da ne preuzimaju fotografije i dokumenta od nepoznatih osoba i da obavezno ovakve situacije prijave roditeljima.
- • Komunikacija putem veb kamere treba da je fokusirana samo na nama poznate osobe, a kada je ne koristimo, poželjno je da bude isključena kako se ne bi našli u nekoj rizičnoj situaciji da nas neko snima, i da te snimke postavlja javno.
- • I naravno, ukoliko ništa ne radimo na internetu, nema potrebe da smo konektovani non-stop.
Bezbednost je najvažnija, i u razgovoru sa decom neophodno je ukazivati da se ne ustručavaju da zatraže pomoć od roditelja ili neke druge osobe u koju imaju poverenja kako bi povećali svoju bezbednost u onlajn okruženju.