Pomozite stidljivom tinejdžeru da izgradi samopouzdanje
13. Maj
Samopouzdanje je pozitivno vrednovanje sebe i verovanje u sopstvene sposobnosti i iskustvo. U visokoj je korelaciji sa odsustvom straha od neuspeha. Kada za nekoga kažemo da je samopouzdan, to znači da ima pozitivnu, ali realnu sliku o sebi.
Deca razvijaju sliku o sebi i sopstvenim dostignućima na osnovu pokušaja, grešaka i postignutih rezultata. Jako je teško promeniti mišljenje kod osobe koja je stekla lošu sliku o sebi tokom odrastanja i zato je važno da se na razvoju samopouzdanja radi od najranijeg detinjstva.
Stručnjaci se slažu u oceni da je za izgradnju ličnosti svakog pojedinca uloga roditelja od neprocenjivog značaja. Kako roditelji mogu da utiču na kreiranje samopouzdanja kod dece?
Roditelji moraju pravovremeno i adekvatno reagovati svaki put kada primete da dete krene sa omalovažavanjem sebe. Sve autodestruktivne izjave dece tipa: glup sam, nikada ovo neću uspeti, mrzim sebe, bolje da se nisam rodio – trebalo bi odmah iskoreniti. Negativna percepcija sebe je jako loša po dete, direktno ugrožava ličnost i može da utiče na trajnu percepciju sebe. Objasnimo detetu kako takve misli donose više štete nego koristi i kako nas lepe misli motivišu, inspirišu i daju šire perspektive.
Dečiji psiholozi savetuju roditeljima da ne potcenjuju pohvale i reči podrške jer one imaju veliku moć, kao i druženje sa detetom i stalno i nedvosmisleno pokazivanje pažnje i ljubavi. Važan korak je slušanje dece, razumevanje njihovih problema i razgovori o tome da nema nerešivih situacija.
Isti princip zadržite i pred drugim ljudima - iskoristite svaku priliku da pred drugima pohvalite dete. Dete koje čuje roditelja dok govori prijateljima da je sposobno, pametno ili dobro, uči da više ceni sebe.